Kde je vhodné používat ochranné obleky?

Jednoduchá odpověď zní – tam, kde hrozí nejvyšší riziko nákazy. Typicky se jedná o nemocniční pokoje, kde leží pacienti s koronavirem, testovací odběrová centra, ordinace lékařů, kabinu sanitky, ale třeba i domovy pro seniory a podobné instituce.

Povinnost nosit ochranný oblek se tedy vztahuje převážně na profesionály z řad lékařů, zdravotníků či sociálních pracovníků, ale nejen na ně. Oblek by měl v podstatě nosit každý, kdo přichází do těsného styku s lidmi pozitivně testovanými na koronavirus nebo jeho příznaky. Pokud např. musíte navštívit nemocného příbuzného, nošením obleku pomůžete minimalizovat riziko nákazy.

Typy ochranných obleků a jak se vyznat ve značení

Ochranné obleky se člení podle typových tříd označených čísly. Čím nižší číslo, tím vyšší je jeho chemická a mechanická odolnost. Jako preventivní prostředek proti koronaviru je vhodný typ 4B/5B/6B a nižší, který zároveň splňuje normu EN 14126. Tyto obleky odpovídají příslušným standardům pro ochranu proti prachovým částicím a postřikům kapalnými či biologicky nebezpečnými chemikáliemi.

Jako ochranný oblek proti koronaviru z našeho e-shopu můžeme doporučit jednorázový mikroporézní oblek s krycí páskou typ 3B, 4B, 5B, 6B. Oblek je vyroben z lehkého, pohodlného materiálu, disponuje kapucí a gumičkami pro stažení a dobrou přilnavost k tělu. K dispozici jsou velikosti S, M, L, XL, XXL a 3XL.

Jak dále maximalizovat ochranu proti COVID-19?

Samotný oblek, respirátor nebo štít nejrizikovějším pracovníkům samozřejmě nestačí. Před průnikem viru je nutné zabezpečit také ruce a nohy, a to s pomocí speciálních návleků na boty, rukavic a rukávníků.

A pamatovat musíme i na to, že většina ochranných prostředků slouží k jednorázovému použití, po kterém je nutné je bezpečně zlikvidovat.